Chronický nedostatek jódu

Chronický nedostatek jódu

Chronický nedostatek jódu

–         MUDr. David Studnička –

Nemáš-li co dáti, dej kalii jodati…

Populace v České republice a podle dostupných pramenů i v jiných rozvinutých zemích trpí chronickým nedostatkem jódu v potravě. Dostatečný příjem tohoto prvku je zcela nezbytný pro tvorbu thyroxinu – hormonu štítné žlázy. Tento mimo jiné zvyšuje bazální metabolismus (má vliv na hubnutí, vývoj a prokrvení tkání) a metabolismus všech tkání, pochody prakticky ve všech tkáních a je nezbytný pro vývin centrálního nervového systému. Dokonce i v dospělosti je jedním z významných faktorů řízení CNS – aktivizuje CNS.

Samotný jód se s úspěchem užívá u zánětů horních cest dýchacích jako expektorans, resp. byl používán až do doby než ho vytlačily komerční (a dražší) preparáty. Méně známým efektem jodidů je analgezie, dále pak potlačení zánětů – mnohdy zruší bolesti kloubů, což se projeví např. po dodání kontrastní látky obsahující jód přímo do kloubu před RTG vyšetřením (arthrografie).

Vhodná dávka je alespoň 400 mikrogramů denně u novorozenců a dětí do tří let (pokud nejsou známky předávkování) a 200 mikrogramů u ostatních dětí. V dospělosti je nutná denní dávka 100-200 mikrogramů.

Chronický nedostatek jódu u populace snižuje inteligenci, je jedním z hlavních faktorů vzniku obezity, působí deprese a zvyšuje nemocnost na infekční choroby. Spolupodílí se na vzniku degenerativních změn skeletu.

Budoucí maminka je v posledním trimestru (posledních třech měsících těhotenství) unavená a apatická. Porod proběhne v pořádku, dítě vypadá celkem zdravě, ale jeho psychomotorický vývoj je poněkud zpomalený. Dítě trpí často záněty horních cest dýchacích, ale maminku příliš nezlobí, tedy se má za to, že je vlastně všechno v pořádku.

Nebo jinak, mladá pacientka tloustne, je jí zima, pokašlává a má špatnou náladu. Tento stav je ale setrvalý, vlastně skoro normální, rozhodně je to obvyklé a není moc co léčit. V zaměstnání to pak vypadá podobně, což by mohlo vysvětlit alespoň tu špatnou náladu, pacientka pak asi zajídá žal z neúspěchů … a kyne.

Vrátíme-li se k dítěti – to je pak zcela normální, hodné, jen ve škole moc neprospívá, bývá posmutnělé, pokašlává, ale suma sumárum, v porovnání s ostatními spolužáky, je to vlastně obvyklý stav, významně se nelišící od ostatních (škola je prý stále náročnější).

Jedná se o ojedinělé případy? Ani ne…

Podobné stavy spojuje jediný jmenovatel, a tím je chronický nedostatek jódu.

Tento způsobuje sníženou sekreci hormonu štítné žlázy – thyroxinu.

U malých dětí do tří let má za následek nevratné snížení inteligence. U dospělých pak, mimo jiné, „pouze“ přibývání tělesné hmotnosti, únavnost, zhoršení psychického a fyzického výkonu.

Jód, podávaný ve formě jodidu draselného ve vhodné dávce u dětí (a zejména mimin) až 400 mikrogramů denně (NE MILIGRAMŮ!), dospělí pak 100 nebo lépe i 200 mikrogramů denně, tento stav dokonale napraví. Samotný nedostatek jódu, bez ohledu na štítnou žlázu, z nějakého ne zcela zřejmého důvodu podporuje i chronické záněty horních cest dýchacích.

 

 

 

Jednoduché, levné a zrůdně opomíjené.

 

 

V České republice se dává jód do soli – ovšem jen do některých druhů. Toto množství je nedostatečné a navíc je zde, z rozumných důvodů, u zdravě žijících lidí snaha omezit nadměrný příjem chloridu sodného – a tím tedy současně i jódu.

 

 

 

A výsledek?

 

 

Hloupnutí populace, zisky farmaceutických firem za léky proti kašli a zisky průmyslu, živícího se tvořením různých „zaručených diet“ proti tloustnutí.

 

 

Pomůže vám váš lékař?

 

 

… Těžko. V současné době je balení jodidu draselného v množství 100 tablet po 200 mikrogramech. (Jodid 200) za „pouhých“ 160 Kč a obvodní lékař se musí vejít do paušálu, který mu zdravotní pojišťovny vymezují na počet jeho pacientů. Představa, že by všem pojištěncům předepisoval jód, je nemyslitelná, i když tu a tam se najde někdo kdo ví, že by to přineslo žádoucí efekt.

Na druhou stranu je možné, že mu to až tak nevadí – nakonec z nemocných pacientů vlastně žije.

Východisko?

Pro majetnější zakoupit v lékárně Jodid 200, a pokud vám ho neprodají, přesvědčit vlastního obvodního lékaře aby jej napsal na druhou stranu receptu – lékárna pak balení vydá, ale protože pojišťovna to neplatí, neohrozíte praktického lékaře sankcemi za překročení paušálu.

Pro méně rozhazovačné: na recept od lékaře si můžete v lékárně nechat zhotovit Lugolův roztok s jódem a denně si dát jednu kapku. Výsledek je stejný, jen recept je poněkud delší, lékaři nepochybně dá větší námahu ho napsat, a ve většině lékáren vám roztok nepřipraví jinak, než na objednávku.

Někteří nadaní a lstiví pacienti si léčivo mohou obstarat způsobem, o němž se autorovi článku ani nesní. U těchto lze na druhou stranu předpokládat, že nedostatkem jódu patrně netrpí, a zejména, že jím netrpěli v dětství…

Omluvme tedy jejich jednání, určitě si jód budou zajišťovat i pro své potomky.

 

 

 

 

A nakonec varování!

 

 

Všeho moc škodí – při chronickém nadužívání jódu můžete naopak zvýšit sekreci tyroxinu natolik, že vám bude srdce radostí plesat i v noci takovým způsobem, že neusnete, maximálně navždy. Jednorázová větší dávka vám ovšem neuškodí, něco se vstřebá a tělo zbytek vyloučí.

Vzhledem k tomu, že běžný občan raději kouká na televizi a nečte WM magazín chronické předávkování jódem nebude tak časté, naopak, jódu bude stále nedostatek, což znamená, že se zde už předem nemusím omlouvat kolegům lékařům za to, že jim z ordinací odvádím pacienty, a lze tušit, že o práci nepřijdou ani učitelé z ústavů pro mentálně retardované děti, které v tomto konkrétním případě trpí kretenismem (snížení inteligence u dětí trpící nedostatkem tyroxinu – hormonu štítné žlázy).

A aby mě vážený čtenář mohl osočit za nudný školometský článeček, v němž se stále opakuje jedno a totéž, končím čím jsem začal. Totiž starým lékařským pořekadlem: „Nemáš-li co dáti, dej kalii jodati!“

 

 

Odkazy
[Lugolův roztok. Nejen pro ptáky… http://www.ifauna.cz/clanky/clanek2.php?id=1990]

[http://www.zdravcentra.cz/?act=k-10&did=800&kategorie=0]
[http://www.rodina.cz/clanek370.htm]
[http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/zarici_zdravi/5224-zarici_zdravi-24_stitna_zlaza.htm]
[http://www.stripky.cz/unicef/jod.html]

 

 

Převzato:  www.mwm.cz

/ Zdraví / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz