Neznámé létající objekty nad ČR

Neznámé létající objekty nad ČR

Neznámé létající objekty nad ČR znovu vzbudily pozornost

V sobotu ve večerních hodinách pozorovalo nezávisle na sobě několik čtenářů Novinek neznámé objekty pohybující se po obloze. Popisují je jako jasně svítící body, přičemž nejsou s to si jejich existenci vysvětlit.

Marek Stavěl z Třebíče pozoroval na obloze dvojici objektů pohybující se ve směru od západu k východu. Podle jeho popisu se jednalo o „dvě oranžovo-červená světýlka, která letěla ve stejné vzdálenosti“. „Podíval jsem se na ně dalekohledem, ale jediné co jsem viděl, bylo oranžové světlo,“ uzavřel čtenář s tím, že oba svítící body letěly přímočaře a stále si udržovaly identickou vzdálenost.

Další ze čtenářů spatřil letící objekty v Praze 10. Popisuje, že viděl dvě jasně svítivé oranžově zbarvené neidentifikované předměty, přičemž ten první letěl rychle a asi půl kilometru za ním druhý. „Ten se k prvnímu neustále blížil, a když už se zdálo, že do sebe narazí, náhle oba zhasly,“ popsal čtenář svůj zážitek.

Pohyb na noční obloze však i nadále pokračoval. „Asi po půl minutě se však objevil další a letěl stejně jako ty dva stejným směrem. Doletěl do toho místa, kde ty dva zhasly, a také zhasnul.“

Že se nejednalo o ojedinělé pozorování, dokladoval i Zdeněk Trkan z pražské Tróje. Také on popsal neznámý letící objekt ve tvaru čtverce či obdélníku, který letěl horizontálním směrem po obloze.

 

Můžou to být vypouštěné balónky

Pan Trkan si neobvyklou podívanou nahrál i na mobilní telefon. „V jednom okamžiku je vidět, jako by objekt vyslal směrem k zemi nějaký světelný signál, trval jen mžik, ale telefon ho zaznamenal. Je zobrazen jako tenká červená čára,“ popsal svůj zážitek.

Úkaz trval podle něj zhruba pět minut a vzhledem k intenzitě jasu, který pozorované objekty vydávaly, vylučuje, že by se jednalo o „lampióny nebo jim podobné věci“.

Podle serveru IAN.cz jsou tyto objekty s největší pravděpodobností balónky, které lidé vypouštějí po setmění na oblohu. „Hvězdárny nám kvůli tomu volají již rok. Pomalu to letí, vypadá to jako oranžová jasná hvězda (plamínek pod balonem) a letí jich vesměs několik za sebou,“ uvedl pro novinky server.

 

Nad Českem se objevilo UFO, lidé ho natočili

 

Tolik pozorování UFO během několika dní Česká republika nepamatuje. Když jsme vydávali článek o sledování oranžových objektů nedaleko Liverpoolu, netušili jsme ještě, co se v uplynulých dnech dělo v našich luzích a hájích. Na různých místech České republiky lidé totiž zaznamenali obdobné objekty, a někteří je dokonce i natočili.

pátek 29. května 2009, 13:23 – Praha

Svědectví do redakce Novinek přišlo hned několik, a to z různých míst České republiky. Podivná oranžová světla pozorovali lidé v Praze a jejím okolí, na Plzeňsku, Domažlicku, u Nového Boru a v dalších částech České republiky.

V Klínci objekty fotografovali

„Přesně to, o čem jste psali ve vašem článku o Liverpoolu [celá zpráva], jsem spatřil v sobotu 23. května kolem 21. hodiny na chatě v Klínci nedaleko Jíloviště u Prahy. Viděli jsme to čtyři lidé, včetně pětiletého dítěte, které nás na podivné objekty upozornilo. Šlo o čtyři oranžová světla letící ve zhruba stejných rozestupech,“ informoval Novinky Michal Šturma z Prahy.

 // :. Zesvětlený snímek zachycující tři UFO. FOTO: Pro Novinky Michal Šturma

Zesvětlený snímek zachycující tři UFO. FOTO: Pro Novinky Michal Šturma

Zářivé body na obloze si držely podobné rozestupy. FOTO: Pro Novinky Michal Šturma

Zářivé body na obloze si držely podobné rozestupy. FOTO: Pro Novinky Michal Šturma

„Objekty jsem samozřejmě zkoušel fotografovat a podařilo se mi zachytit něco podobného, co lidem u Liverpoolu. Fotografie pochází z času 20:58-21:02. Poté objekty postupně zhasínaly. Nikoliv však někde na horizontu, ale přímo na nebi, takže našemu výhledu nic nebránilo. Zhasly postupně nejdříve tři, poté ten jeden zbylý zrychlil svůj pohyb a nakonec zhasl také,“ dodal Šturma, který během pozorování neslyšel žádný zvuk.

Odborník z fotek nemohl nic vyčíst, existuje i video

„Z fotografií jsem nic nepoznal. V zásadě jsou to bodové objekty různé jasnosti. Pokud mají na fotkách jiný tvar, je to v některých případech evidentně rozostřením, v jiných případech roztřesením snímků. Z fotek ale nepoznám měřítko ani pohyb bodů, takže těžko soudit,“ řekl Novinkám Jiří Borovička z Akademie věd České republiky.

Létající oranžový objekt v Chrástu u Plzně. FOTO: Pro Novinky Jana Kopecká

Létající oranžový objekt v Chrástu u Plzně. FOTO: Pro Novinky Jana Kopecká

„Podobné objekty jsme viděli ze soboty na neděli v Chrástu u Plzně zhruba ve 22 hodin. Objekt byl viděn dvakrát po dobu celkem asi deseti minut. Vždy jen jeden objekt, který po po obloze opsal dráhu nejméně jednoho kilometru. Vypadalo to, jako by měl žhavé okraje. Měnil trajektorii pohybu, chvílemi se pohyboval i dá se říci mátožně,“ řekla Novinkám Jana Kopecká, která objekt natočila na mobilní telefon.

Podivné objekty sledovali lidé i v Praze a okolí

„Rád bych reagoval na váš článek o UFO u Liverpoolu. Přesně tento úkaz jsme na obloze v neděli večer kolem 22:30 pozorovali v Říčanech u Prahy. Jednalo se o tři žhavé nezávisle na sobě letící koule. V žádném případě se však nejednalo o lampióny nebo letadla,“ byl si jistý jeden ze čtenářů.

Na tentýž článek Novinek reagoval i Erich Handl, který redakci informoval: „Totožné objekty proletěly ve čtvrtek 21. května také nad Prahou. Pozorovali jsme je s manželkou z Trojského kopce. Čtyři body podobné velké žárovce či hořícímu míči se objevily kolem 22:30 zhruba nad Modřany. Pohybovaly se vrtulníkovou rychlostí nad Prahou asi ve výšce 500 metrů severním směrem.“

„Zvláštní bylo, že nebyl slyšet hluk rotorů, objekty se pohybovaly tiše. Přeletěly centrum Prahy a zhruba přes Prosek zmizely nad severní částí Prahy v mracích. Přelet trval dvě nebo tři minuty. Ani při pozorování dalekohledem nebyly vidět žádné detaily. Objekty neměly žádná poziční světla. Podobnost s objektem vyfoceným nad Británií je vysoká,“ doplnil pro Novinky Handl.

Za vším mohou být lampióny

Mnozí se domnívají, že podivné oranžové body mohou být lampióny či tzv. thajské lucerny přání, které mohou lidé volně vypouštět. Jde o tradiční lampióny, na jejichž obal člověk napíše své přání a poté ho vyšle do vzduchu, aby se mu splnilo. Za jistých okolností by mohly tyto předměty z dálky připomínat sledované koule. Někteří pozorovatelé tuto alternativu však striktně vylučují.

„Myslím si, že je dost dobře možné, že k podobné záměně dojít mohlo. Když lidí tyto lucerny vypouští, tak často vtipkují, že druhý den bude někdo v jejich okolí mluvit o tom, že viděl UFO. Lampióny hoří v řádu minut, vystoupají do určité výšky a pak zhasnou,“ řekl Novinkám zástupce obchodu thajskelucerny.cz Vladimír Přichystal.

Neupravený snímek tak, jak ho zachytil Michal Šturma v Klínci u Prahy. FOTO: Pro Novinky Michal Šturma

Neupravený snímek tak, jak ho zachytil Michal Šturma v Klínci u Prahy. FOTO: Pro Novinky Michal Šturma

„Intenzita světla objektu navíc může kolísat v závislosti na větru, což může vytvořit i ten reálný dojem ohně, který v lampiónu skutečně hoří,“ dodal Přichystal.

 

Nejde jen o záležitost posledního víkendu

Podobné úkazy jsou v České republice pozorovány déle. Na článek o neidentifikovatelném objektu v Liverpoolu reagoval i Vladimír Podzimek. „Objekty jsme sledovali v dubnu v Okrouhlé u Nového Boru. Dva oranžově svítící předměty letěly poměrně pomalu vedle sebe ze směru od Liberce. Po krátké době se zastavily, chvíli stály a pak jeden zhasl. Druhý chvíli ještě stál, ještě se posunul a zhasl také,“ popsal pozorování Podzimek.

„Ten úkaz s odhozeným světlem ani souvislost zastavení s nějakým letadlem jsme nepozorovali. Na lampión bych ale nesázel, protože výška byla značná,“ dodal pro Novinky Podzimek a nepotvrdil tak informace z Liverpoolu, kde se pohybující se světla měla při blízkém přeletu letadla zastavovat. Do redakce dorazilo i pozorování z Domažlic, kde v dubnu sledovalo obdobný jev přes deset osob.

//

Převzato:http://www.novinky.cz/

/ UFO / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz