Globální oteplování je „vymývání mozků“

Globální oteplování je „vymývání mozků“

Globální oteplování je „vymývání mozků“

Goreův film zkresluje vědecká fakta, řekl soud

Londýn, Praha – Kontroverzní dokument bývalého amerického viceprezidenta Al Gorea o globálním oteplování (Nepohodlná pravda) se může promítat na britských školách, i když místy příliš jednostranně zkresluje vědecké poznatky, rozhodl včera soudce Justice Burton. Má to však podmínku. Ministerstvo školství musí oscarové dílo Nepříjemná pravda doplnit o poznámky, které opraví devět největších omylů.

 

Al Gore se v dokumentu snažil co nejbarvitěji vylíčit, k čemu dojde, pokud člověk nesníží produkci skleníkových plynů. Tvrzení, že hladina oceánů brzy stoupne v důsledku tání ledovců buď v Antarktidě, nebo v Grónsku o šest metrů, však podle soudu není převládající vědecký názor. Experti převážně uvádějí, že celý proces bude trvat tisíce let a že stále ještě nedochází k zaplavování nízko ležících tichomořských atolů.

Anedá se prý ani stoprocentně dokázat, že kvůli globálnímu oteplování se ztrácí sníh z Kilimandžára, mizí Golfský proud, vysychá Čadské jezero a že díky němu zpustošil hurikán Katrina New Orleans. Ani několik utopených ledních medvědů není podle soudce důkazem, že jim rychle odtávají kry, na kterých žijí.

„Je to vymývání mozků“

Britská vláda se tento rok zavázala, že pošle tisíce kopií Goreova dokumentu na střední školy.

To znepokojilo kentského rodáka Stewarta Dimmocka. Ten film o lidském příspěvku ke globálnímu oteplování považuje za „vymývání dětských mozků“.

Řidič nákladního vozu vyzval soud, aby zakázal jeho promítání na britských školách. Neuspěl. Ale uštědřil pořádný políček „zelenému“ Alovi, který byl mezi letošními kandidáty na Nobelovu cenu za mír – a nakonec ji i získal….

Rozhodnutí soudu je nejen nepříjemnou zprávou pro Al Gorea, ale i vodou na mlýn lidem, kteří zpochybňují hrozbu globálního oteplování, jako je český prezident Václav Klaus. Právě Gorův dokument Nepříjemná pravda totiž notně přispěl k růstu zájmu o tuto problematiku.

 

WM magazín 66/67-2007: Více o dokumentu Nepohodlná pravda

 

Dnes, 12.10.2007

 

http://www.mwm.cz/

/ Katastrofy / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz