USA mají superbomby

USA mají superbomby

USA mají superbomby, které proděraví i íránské bunkry.

Před útokem ale varují

Spojené státy nově varovaly před útokem na íránská jaderná zařízení. Mluvčí Bílého domu před plánovanou návštěvou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve Washingtonu prohlásil, že vojenská akce by vedla k „větší nestabilitě“ regionu. Podle listu Washington Post je ovšem mylné tvrzení Íránců, že jejich podzemní jaderná zařízení beztak nelze zasáhnout. Vojenští analytici upozornili, že USA mají nové průrazné „superbomby“.

„Jakákoli vojenská akce v tomto regionu hrozí větší nestabilitou,“ prohlásil mluvčí Jay Carney.

 

 

Američtí představitelé nedávno varovali, že by Izrael o úderu v Íránu předem neinformoval. Spojené státy konflikt nepodporují, obávají se odvety, která by postihla jejich ekonomické zájmy v Perském zálivu a ohrozila jejich vojáky v Afghánistánu. Zároveň ale americká vláda opakuje, že vojenské řešení konfliktu nelze vyloučit, selžou-li diplomatické prostředky.

Mylné je přitom podle vojenských expertů tvrzení Íránců, že jejich zařízení na obohacování uranu pod horami u města Kom je neproniknutelné. Před časem to prohlásil šéf íránského agentury pro civilní obranu.

 

 

 

 

Kolik jich potřebujete?

 

 

Pentagon loni v listopadu představil novou bombu Massive Ordnance Penetrator GBU-57 s mohutnou průrazností a hlubokou penetrací, která je skoro dvakrát těžší než ty, které USA použily ve Vietnamu či v afghánském Tora Bora. Unese téměř 2,5 tuny výbušnin a americké letectvo jich bude mít v arzenálu osm, upozorňovala loni agentura AFP.

Téměř 14tunové bomby s naváděním jsou umístitelné na „neviditelné“ bombardéry B-2. Jsou zhruba šest metrů dlouhé a proniknou šedesáti metry pevného betonu, než vybuchnou. Jsou tedy desetinásobně účinnější než jejich předchůdkyně BLU-109.

Analytici oslovení listem Washington Post uvedli, že ačkoliv by jedna bomba nemusela zařízení u Komu zničit, intenzivnější útok by byl zdrcující. „Opevněná zařízení vyžadují několik náletů. Otázkou je, kolikrát znovu udeřit, než se dostanete až dovnitř,“ prohlásil jeden z nich pod podmínkou anonymity.

 

 

 

 

Izraelci mají v arsenálu starší sestru

 

 

Izraelské letectvo má podle loňské zprávy magazínu Newsweek k dispozici od Američanů starší průrazné naváděcí bomby. Prezident Barack Obama autorizoval prodej 55 kusů GBU-28 v roce 2009, uvedl magazín.

Přes sedm metrů dlouhá GBU-28 váží 2,1 tuny a unese 286 vysoce výbušného materiálu. Američané ji dvakrát použili proti velitelským bunkrům během operace Pouštní bouře v Iráku. Bomba pronikne 30 metry zeminy a šesti metry zpevněného betonu.

 

 

 

 

Převzato:  http://www.novinky.cz/

/ Tajná technologie / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz