Mozkové buňky pracují s počítačovým čipem

Mozkové buňky pracují s počítačovým čipem

Mozkové buňky pracují s počítačovým čipem

 

Rozdíl mezi živým organizmem a strojem se opět o něco zmenšil. Evropští vědci vyvinuli „neuro čipy“, ve kterých došlo ke spojení živých mozkových buňek se silikonovými obvody. Tento pokrok možná jednoho dne umožní sestrojení pokročilé neurální protézy, určené pro léčbu neurologických poruch, nebo vyvinoutí živých počítačů, které budou počítac s pomocí živých neuronů. Aby mohl vzniknout neuročip, museli vědci namačkat více než 16000 tranzistorů a stovky kondenzátorů na silikonový čip o rozměru pouhého jednoho milimetru čtverečního. S využitím proteinů, které se nachází v lidském mozku a slouží k udržení neuronů pohromadě, byly přilepeny na čip. Nicméně tyto proteiny posloužily nejen k lepení.

„Zároveň poskytly spojení mezi iontovými cestami v neuronech a samotným polovodičem a to způsobem, který umožnil průchod elektrických signálů do silikonového čipu,“ komentoval jeden z vědců výzkumného týmu, Stefano Vassanelli, z univerzity Padua v Itálii.

Proteiny dále umožnily komunikaci mezi elektronickými částmi neuročipu a živými buňkami. Elektrické signály, přicházející z neuronů, byly zaznamenány pomocí tranzistorů v čipu, zatímco kondenzátory posloužily ke stimulaci neuronů.

Vědci tvrdí, že může trvat desítky let, dokud tato technologie nepokročí tak daleko, aby se dala využít při léčbě neurologických nemocí nebo k postavení žívých počítačů, ale v dohledné době mohou čipy poskytnout pokročilý způsob, jak zkoušet léky ve farmaceutickém průmyslu.

„Farmaceutické firmy by mohly s pomocí čipu testovat účinek léků na neurony a rychle tak odhalit slibné oblasti výzkumu,? řekl Vassanelli.

Vědci nyní pracují na způsobu, jak předejít poškození neuronu během stimulace. Tým vědců současně zkoumá možnost, jak využít genetický materiál neuronu k ovládání neuročipu.

 

 

Převzato:  http://www.matrix-2001.cz/

/ Různé / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz