Americká role v islámském terorismu
Když američtí úředníci a zahraniční vědátoři diskutují o terorismu, obvykle se soustřeďují na charakteristické rysy: osobnosti, historii, taktiky, cíle a účinnost teroristických organizací. Málokdy hovoří o motivech.
Pro úplné porozumění islámského terorismu, potřebujete znát a chápat aktivace pro tento neobyčejný vztek. Po celou historii je jeden faktor nad všemi ostatními: okupace muslimských zemí ne-muslimskými vojsky.
Od dob křížových výprav je vzor úplně stejný. Sovětský svaz tuto obtížnou lekci pochopil při invazi a okupaci Afghánistánu v roce 1970. Rusové to opět poznali při okupaci Čečenska v roce 1990. Izraelská okupace Západního břehu a Gazy po „šesti denní“ válce v roce 1967 a jejich vojenské zakročení v Libanonu zajistila podobné reakce, tak jako přítomnost americké armády v Libanonu začátkem roku 1980. Skutečně, je poctivé říct, že izraelská existence – v neislámském státu a nárokování na veřejný pořádek Muslimů – je částí stejného vzoru jako když Američané okupují Irák a Afghánistán.
Zde je moc spojených států aby mohli eliminovat problémy a dobrý začátek kde začít, je stažení Američanů z Perského zálivu.
Dokonce sám Usáma bin Ladin tvrdí, že útočí na Spojené státy v první řadě kvůli jeho vojenské přítomnosti. Ostatní důvody jak tvrdí jsou již druhořadé.
Vzpomínáte si, bin Ladin nešel do první války proti Spojeným státům ale proti okupaci sovětů v Afghánistánu. Když se po bojích se sověty vrátil do své mateřské Saudské Arábie, našel velké – a jemu nepříjemné překvapení – americké vojska, které zde zůstaly do vypuzení Saddáma Husajna z Kuvajtu. Proto se staly Spojené státy cílem útoků.
Během studené války, byl hodnověrný důvod pro americké zapletení se do zámoří na odpor rozpínavé sovětské supervelmoci. Když se Sovětský svaz zhroutil, odůvodnění vymizela.
Dokonce když Spojené státy věřily, že globální naftový trh nedoručuje do perského zálivu naftu na břehy bez ochrany amerických armád (pochybná záležitost). Americká vojenská mohla chránit naši naftovou čáru života z pobřeží bez toho aniž by byly vojenské jednotky umístěny v muslimských zemích.
Spojené státy učinily to co před tím. V roce 1991, když administrativa George H. W. Bushe věřila, že jsou americké přívody nafty ohroženy Saddámem Husajnem nastala invaze do Kuvajtu, Amerika poslala pozemní armádu a letectvo do zálivu aby vytlačili Saddáma z Kuvajtu. Po skončení „mise“ se měly vojska opět vrátit domů. Místo toho, Spojené státy ponechaly velkou armádu v oblasti, která je viděna z dnešní perspektivy jako bezdůvodná.
Nyní je na čase abychom eliminovaly nepotřebnou přítomnost pěchoty, před mluvením o stálých amerických základnách v Iráku.
Jen se podívejte jaké potíže způsobily spojené státy Afghánistánu. Pokračuje zde americká okupace – která změnila svůj prioritní cil zabít či chytit bin Ladina – v proti-povstalecké a drogové interdikty – a podporovala obnovení Talibanského hnutí.
Pouhé minimalizování přítomnosti stálých amerických jednotek v arabských a islámských zemích můžeme doufat, že se zastaví anti-americký terorismus. Spojené státy by měly stáhnout své síly z Afghánistánu a informovat Afghánce, že se americké síly vrátí, jestli se afghánské vládě postaví Al-Kaida a užijí zvláštních oddílů pro dosažení Al – Kaidského velení. Tento proces by se měl uskutečnit i v Iráku a Perském zálivu.
Poučná lekce je, že pokud impérium nezajistí bezpečnost –sama sebe podkopává. Americká síla na islámské půdě je zvláště problematická.
Zdroj: www.antiwar.com
Přeložil: Rudolf Adler