Objevy v Peru

Objevy v Peru

Objevy v Peru

 

V peruánské poušti nedaleko města Palpa objevili archeologové na ploše o 233 kilometrech čtverečních přibližně padesát gigantických obrazců vyrytých do povrchu kopcovité krajiny.

Kresby znázorňují lidské postavy, ptáky, opice a kočkovité šelmy. Rozpoznatelné jsou pouze ze vzduchu. Jedna z kreseb je shodná se zpodobněním dávného božstva zobrazovaného na dobových textíliích a keramických nádobách.

Stáří obrazců není možné jednoznačně stanovit, odborníci se nicméně domnívají, že vznikly v období rozvoje kultury Paracas mezi lety 600 až 100 před naším letopočtem.

Světově proslulé kresby na nedaleké náhorní planině Nazca byly podle soudobých poznatků vytvořeny o něco později – mezi roky 50 před Kristem a 600 po Kristu.

Linie v Nazce jsou od roku 1994 uvedeny na seznamu světového kulturního dědictví (UNESCO). Záhadné obrazce si tam každoročně přijede prohlédnout zhruba 80 tisíc turistů.

V roce 2003 objevila mezinárodní skupina archeologů z univerzity v Pensylvánii v blízkosti přírodního parku Sajama na západě Bolívie gigantické kresby v písku, které jsou cca 16krát větší než kresby v Nazce.

Zpracováno podle:

CNN (03.03.2005, Giant figures unearthed in Peru)

21. století (02.03.2005, Pozoruhodné kresby v peruánské poušti)

Další zdroje:

GISdevelopment.net (The geoglyphs of San Ignacio – new results from the NASCA project)

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

 

Na severním pobřeží Peru v údolí Lambayeque 760 kilometrů od metropole Limy byly minulý týden objeveny ruiny chrámu z předinckého období. Civilizace, která jej před asi 4 tisíci lety postavila, musela být podle vědců velmi vyspělá. Největší pozornost vzbudily pestré a propracované malby na stěnách.

„Našli jsme něco, o čem věříme, že je nejstarší freskou v Americe,“ řekl archeolog Walter Alva. Nejméně poškozená malba znázorňuje lov na jelena. Pozoruhodné je i schodiště, které vede k něčemu, co pravděpodobně plnilo funkci oltáře při náboženských obřadech.

Jako stavební materiál byly použity cihly zhotovené z říčních naplavenin.

„Přestože je konstrukční materiál velmi primitivní, malby a struktury jsou samy o sobě překvapivě sofistikované a umělecky propracované,“ uvedl Dr. Alva. „Překvapivé jsou jak stavební metody, tak i architektonické řešení a ze všeho nejvíce existence nástěnných maleb.“

Některé z artefaktů naznačují, že obyvatelé byli v kulturním kontaktu s lidmi v sousedních regionech. Nelezeny byly například obřadní kostry papouška a opice z džungle nebo lastury z pobřeží Ekvádoru.

„Tento objev je dokladem architektonické a ikonografické tradice odlišné od všeho, co bylo až dosud známo,“ pokračoval Walter Alva. „Na severu Peru neexistuje žádný jiný monument, jenž by měl tyto charakteristiky.“

I když jsou fresky velmi staré a možná nejstarší na kontinentu, chrám je nejspíše o něco málo mladší než zaniklé město Caral, které se nachází 200 kilometrů severně od Limy a bylo vybudováno už kolem roku 2630 př.n.l.

 

Zdroje:
National Geographic (12.11.2007, Oldest Temple, Mural in the Americas Found in Peru)
The Independent (13.11.2007, ‚Oldest American mural‘ is found in Peruvian temple)
Terrae Antiqvae (11.11.2007, Walter Alva anuncia hallazgo de pintura mural más antigua de América)
JOJ.sk (11.11.2007, Ventarron – chrám odkrytý v Peru)

České noviny (13.11.2007, Archeologové objevili v Peru 4000 let starou chrámovou fresku)

 

 

zdroj: www.gnosis9.net

/ Historie / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz