Wilkinsův šelfový ledovec se rozpadá

Wilkinsův šelfový ledovec se rozpadá

Wilkinsův šelfový ledovec se rozpadá, Wordieho šelfový ledovec zanikl

Wilkinsovu šelfovému ledovci hrozí, že se odtrhne od Antarktického poloostrova. Čtyřicet kilometrů dlouhý ledový most, který dosud zajišťoval spojení ledovce s Charcotovým ostrovem, se rozpadá. Na fotografiích pořízených družicí Envisat je vidět, že se v pásu ledu objevily nové trhliny. Ty se rychle rozšiříly a zánik ledového mostu se tak zdá nevyhnutelný. Wilkinsův ledovec taje od počátku 90. let, v minulém roce ztatil asi 1800 km² (14%) rozlohy.

 

„Je udivující, jak ten led popraskal,“ komentoval situaci glaciolog David Vaughan z Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS). „Ještě před dvěma dny byl nedotčený. Charcotův ostrov bude poprvé v historii skutečným ostrovem.“

Podle profesora Vaughana se dá očekávat, že po zániku mostu začnou oceánské proudy šelfový ledovec narušovat a odplavovat po částech pryč. Je jen otázkou času, kdy přestane existovat.

„Mám dojem, že ztratíme více ledu, ale v jižním směru nějaký zbytek zůstane,“ předpověděl vědec.

Wilkinsův šelfový ledovec pravděpodobně potká stejný osud jako další podobné útvary v oblasti. Po roce 1990 se u Antarktického poloostrova rozpadlo šest šelfových ledovců – v Larsenově zátoce (1992), v Průlivu prince Gustava (1995), Larsen A (1995), Larsen B (2002), Jonesův šelfový ledovec (2003) a Müllerův šelfový ledovec. Některé z nich přitom existovaly přes 10 tisíc let.

Vědci také oznámili, že zmizely poslední zbytky Wordieho šelfového ledovce. Jeho rozpad začal v 60. letech minulého století.

Nejnovější vědecké studie naznačují, že teploty v Jižním oceánu stoupají rychleji než v ostatních oceánech. Proto bude zřejmě led v prostoru Antarktického poloostrova a Západoantarktického ledového štítu ubývat rychleji, než se předpokládalo.

„Myslíme si, že oteplování na Antarktickém poloostrově souvisí s globální změnou klimatu, i když spojitosti nejsou úplně jasné,“ připustil Vaughan.

„Antarktidě věnujeme zvláštní zájem, protože zadržuje odhadem 91 procent z objemu pozemských ledovců a změny kdekoliv v pevninských ledových příkrovech představují významná rizika pro společnost,“ uvedla Jane Ferrignová, glacioložka z U.S. Geological Survey.

„Šelfové ledovce o velikosti malých států se rozpadají a nedávné důkazy z Antarktidy svědčí o tom, že důsledky globálního oteplování tam nabírají na intenzitě,“ prohlásil Rob Nicoll ze Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF).

K událostem v Antarktidě se stále častěji vyjadřují také někteří politici: „Rychlý ústup ledovců opět manifestuje vážné dopady, jaké už na naší planetě probíhají – jsou rychlejší, než jsme si dříve mysleli – v důsledku změny podnebí,“ nechal se například slyšet Ken Salazar, nedávno jmenovaný ministr vnitra USA.

Zdroje:

 

ESA (03.04.2009, Collapse of the ice bridge supporting Wilkins Ice Shelf appears imminent)

ESA (Keeping an eye on Wilkins Ice Shelf)

Reuters (04.04.2009, Ice bridge holding Antarctic ice shelf cracks up)

Reuters (04.04.2009, An Antarctic ice shelf has disappeared: scientists)

The Age (06.04.2009, Antarctic ice melting faster than expected)

České noviny (05.04.2009, Ledový most držící Wilkinsův ledový šelf praská)

 

Převzato:  http://www.mnohovesmir.estranky.cz/

/ Katastrofy / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz