Země se před 800 milióny lety převrátila

Země se před 800 milióny lety převrátila

Země se před 800 milióny lety převrátila

 

Někteří vědci se domnívají, že Země se v dávné minulosti převrátila, aby udržela rovnováhu. A není vyloučeno, že se tak stane znovu. Aljaška s Antarktidou by se mohly přesunout na rovník a Afrika na jižní pól. O nových důkazech, které podporují teorii pravé polární odchylky (True Polar Wander, TPW), informoval 25. srpna 2006 odborný americký časopis Geological Society of America Bulletin. Pod studií se zajímavým obsahem jsou podepsáni vědci z Princetonské univerzity (Princeton University), Harvardské univerzity (Harvard University), Kalifornského technologického institutu (California Institute of Technology) a Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology).

Teorie pravé polární odchylky není neznámá. Vědci o ní diskutují už 140 let. Dosud ji však nebyla věnována dostatečná pozornost. Skupina šesti badatelů pod vedením Adama Maloofa, odborného asistenta geologických věd na univerzitě v Princetonu, mezi lety 1999 a 2005 shromažďovala a analyzovala vzorky prastarých usazenin z norského souostroví Svalbard. „Usazeniny odebrané v Norsku poskytují první dobrý důkaz, že asi před 800 milióny roky došlo k pravé polární odchylce,“ řekl Maloof. „Pokud nalezneme další podpůrné důkazy i v jiných částech světa, budeme mít velmi dobrou představu o tom, že naše planeta je schopna dramatické změny tohoto druhu.“

Zdá se, že TPW kdysi způsobila zvláštní změny v chemických vlastnostech oceánu. „Vědci nenašli žádný důkaz pro to, že by před 800 milióny lety byla doba ledová, takže v tomto kontextu zůstávají změny jednou z největších záhad prastaré historie naší planety,“ vysvětlil Maloof. „Avšak kdyby se například všechny kontinenty náhle přemístily a jejich řeky začaly přinášet vodu a živiny do tropů místo do Arktidy, mohlo by to záhadné geochemické změny vyvolat.“

Zatímco se částečky hornin usazují na oceánském dně, drobná magnetická zrnka uvnitř částeček se vyrovnají podle silokřivek magnetického pole Země. Proto jsou sedimenty považovány za spolehlivý záznam orientace geomagnetického pole. Pokud by zkamenělá usazenina vznikla během neobvylých geologických událostí, její magnetické pole by logicky mělo mít neobvyklou orientaci. A „právě takové anomálie jsme objevili v svalbardských usazeninách,“ konstatoval Maloof. „Vynaložili jsme maximální úsilí, abychom pro tyto anomálie našli jiné vysvětlení, například rychlou rotaci samostatné tektonické desky, na níž ostrovy spočívají, ale žádná z alternativ nedává takový smysl jako pravá polární odchylka. Zvláště když u těchto hornin vezmeme do úvahy geochemické údaje a úroveň hladiny moře.“

Dnes s jistotou víme, že všechny kontinenty v minulosti měnily a stále mění svou pozici. Teorie TPW předpokládá, že pokud by se ve velké vzdálenosti od rovníku zformoval objekt dostatečné váhy (například mohutná sopka nebo velký kontinentální ledovec), síla generovaná rotací planety by postupně (rychlostí několika metrů za rok) vychylovala planetu tak, aby se tento objekt dostal blíže k rovníku. Nestejnorodé rozložení hmoty na povrchu či v nitru planety by se na konci procesu trvajícího několik milionů let vrátilo opět k rovnováze.

Teorie pravé polární odchylky se principiálně odlišuje od všeobecně známého kontinentálního driftu, který je vysvětlován jako projev deskové tektoniky. Rychlost pohybu je u TPW 10 až 100 krát rychlejší.

Jasnější verdikt ohledně teorie TPW by měl dát následující výzkum sponzorovaný Národní vědeckou nadací (National Science Foundation, NSF). Není pochyb o tom, že událost takového významu by po sobě zanechala stopy na celém světě. „Nemůžeme si být jisti těmito nálezy do té doby, dokud nenalezneme podobné vzory v chemickém složení hornin a jejich magnetické orientaci na dalších kontinentech,“ pokračoval Maloof. Následný postup však nebude snadný. Většina z 800 milionů let starých hornin už dávno zmizela. Tektonické desky se během času vsouvají jedna pod druhou, takže velká část geologické historie se vrátila zpět do hlubin planety. „Horniny stejného stáří jsou uchovány uprostřed Austrálie a tak toto místo v průběhu příštích dvou let navštívíme, abychom hledali další důkazy. Pokud nějaké nalezneme, budeme si daleko více jistí platností této teorie.“

Podle Maloofa je pravděpodobnost TPW nejvyšší v době, kdy je hmota pozemských kontinentů koncentrována na jednom místě. Existence jedné obrovské pevniny v dávné minulosti je doložena přinejmenším dvakrát. Dnes je však zemský povrch dobře vyvážený. Riziko pravé polární odchylky je tedy menší.

Země není jedinou planetou, kde se TPW může projevit. „Planetární vědci hovoří o polární odchylce i u dalších světů, jako je Mars, kde se značné nahromadění sopečných hornin zvané Tharsis nachází na marťanském rovníku,“ dodal Maloof.

Adam Maloof, Galen Halverson, Joseph Kirschvink, Daniel Schrag, Benjamin Weiss, Paul Hoffman:

Combined paleomagnetic, isotopic, and stratigraphic evidence for true polar wander from the Neoproterozoic Akademikerbreen Group, Svalbard, Norway

(celá studie, formát pdf, 2,43 MB)

Převzato:  http://eiwlis.ic.cz/

/ Katastrofy / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz