Supervulkány

Supervulkány

SUPERVULKÁNY

 

03.10.05   Libor Kukliš

Ve skrytu hluboko pod zemským povrchem dřímají jedny z nejničivějších a přesto nejméně pochopených přirozených jevů tohoto světa – supervulkány. Na celém světe je jich pouze hrstka, ale pokud jediný z nich vybuchne, překoná tím veškeré sopečné erupce, které známe. Exploze bude slyšet kolem celého světa. Obloha se zatemní, začne padat černý déšť a Země bude uvržena do obdoby nukleární zimy. Klasická sopka je tvořena sloupcem magmatu – roztavené horniny – vystupující z hloubky uvnitř Země. K erupcím dochází na povrchu a magma tvrdne ve vrstvách na úbočích sopky. S vulkány spojujeme hory s typickým tvarem kužele. Supervulkány ovšem ožívají, jakmile magma vystupující z hlubin vytvoří rozžhavenou nádrž v zemské kůře. Tento zásobník zvětšuje prudce své rozměry a vyvíjí obrovský tlak, až nakonec vybuchne.

Zatím poslední supervulkán, který explodoval, byl před 74.000 lety Toba na Sumatře. Výbuch desettisíckrát silnější než erupce Hory sv. Heleny způsobil globální katastrofu s dramatickými důsledky pro život na Zemi. Vědci jsou si jisti, že další výbuchy budou následovat. Nevědí však kdy – ani kde.

Málo se ví o tom, že pod jedním z největších a nejkrásnějších Národních parků ve Spojených státech – Yellowstonským Parkem – se nachází jeden z nejmohutnějších supervulkánů na světě. Vědci zjistili, že procházel pravidelným cyklem erupcí každých 600.000 let. K poslední erupci došlo před 640.000 lety – takže další má zpoždění.

A dřímající obr dýchá: Vulkanologové sledující pohyb magmatu pod parkem vypočítali, že země v Yellowstonu se v tomto století zvedla o sedmdesát centimetrů. Jde pouze o neškodný přesun lávy proudící z jednoho rezevoáru do jiného? Nebo je to předzvěst něčeho mnohem hrozivějšího, čím by mohl být zvyšující se tlak nahromaděné žhavé lávy?

Vědci mají jen málo odpovědí, přesto se smířili s vědomím, že případné následky Yellowstonské erupce by byly strašlivé. Zcela zničeny by byly rozsáhlé oblasti USA. Ekonomika Spojených Států by se nepochybně zhroutila a milióny lidí by zemřeli.

Erupce by poničila celou planetu. Klimatologové varují. Při výbuchu Toby bylo do stratosféry vyvrženo takové obrovské množství popela a oxidu siřičitého, že došlo k zastínění Slunce. To způsobilo pokles teploty na povrchu planety. Experti se domnívají, že to mělo katastrofální důsledky pro existenci lidí. Počet obyvatel na Zemi se zredukoval na pouhých několik tisíc osob. Lidstvo se ocitlo na pokraji vyhynutí. A přesně to by se mohlo stát znovu.

Vědci z britské Geologické společnosti (Geological Society) upozornili, že pravděpodobnost výbuchu supervulkánu je 5 až 10 krát větší než riziko srážky naší planety s asteroidem. Erupce supervulkánu je co důsledků srovnatelná s dopadem asteroidu o průměru jednoho kilometru. Na rozdíl od mnohých jiných nebezpečí nelze explozím obřích sopek zabránit a dříve nebo později k nim dojde znovu. Může se to stát zítra nebo za několik tisíc let. Podle nejnovějších poznatků zasahují erupce supervulkánů do vývoje na Zemi každých 50 až 100 tisíciletí. Vzhledem k nedostatku informací o všech supervulkánech na naší planetě se vědci obávají, že erupce se mohou vyskytovat i v mnohem kratších časových intervalech. O něco menší, ale přesto masivní erupce globálního rozsahu, se vyskytují přibližně každých 5 tisíciletí.

Britská Geologická společnost (Geological Society) doposud identifikovala přes 30 míst na celém světě, kde v minulosti prokazatelně explodovaly supervulkány. Před 640 tisíci lety v Yellowstonu vytvořila masivní erupce kráter (tzv. kalderu), který by v sobě bez problémů pojmul největší město planety – Tokio.

Zatím poslední výbuch supervulkánu zatemnil oblohu na Zemi před 74 tisíci lety. Toba, sopka na ostrově Sumatra, tehdy explodovala silou 10.000 krát převyšující výbuch novodobého rekordmana – sopky Svaté Heleny v USA, která v roce 1980 zcela zničila území o rozloze přes 250 kilometrů čtverečních. Podle genetických výzkumů přežilo výbuch Toby na celém světě pouze 10 tisíc lidí.

Geologové na základě nových poznatků vyzvali vlády světových velmocí, aby začaly brát hrozbu supervulkánů vážně a sestavili zvláštní týmy lidí, jejichž úkolem by měla být příprava krizových scénářů pro případ gigantické erupce.

Britská BBC dokonce natočila fiktivní drama o průběhu několika vulkanických explozí v Yellowstonském národním parku. Ve filmu miliony vyděšených lidí zaplní dálnice a první statisíce obětí si vyžádá spad prachu a popela uvolněný během erupcí. Samotnými výbuchy ale zkáza nekončí. Mračna dýmu a výparů se rozprostřou po obloze a zastíní Slunce. Podle počítačových simulací poklesně teplota na celé planetě o 5 až 10 stupňů Celsia. Začne boj o přežití.

Experti se domnívají, že krizový plán se nebude příliš lišit od strategií vypracovaných pro případ jaderné války.

Ukázku z filmového zpracování hypotetického výbuchu supervulkánu v Yellowstone můžete shlédnout na internetových stránkách Discovery Channel – Supervolcano. Stejnému tématu se věnuje také BBC

Převzato: Gnosis9

Zpracováno podle:

BBC (03.02.2000, Supervolcanoes)

BBC Slovak (09.03.2005, Vedci varujú pred supersopkou)

Live Science (08.03.2005, Super Volcano Will Challenge Civilization, Geologists Warn)

/ Katastrofy / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz