Chytrá karta budoucnosti
vše v jednom
Marek Kuchařík (21. 04. 2005)
Univerzální elektronická karta bude obsahovat údaje, které nosíme v peněžence na několika kartách a průkazech. Biometrická data umožní jednoznačnou identifikaci nositele. Díky tomu by nemělo být problémem jednání s úřady přes internet. Tak si například se španělskou kartou „internet ID card“ zařídíte nový pas.
Fotografie nestačí
Existují přísné parametry pro parametry fotografií do občanského průkazu a cestovního pasu. Podklady Ministerstva vnitra ČR uvádějí, že „osvětlení použité při fotografování nesmí vytvářet odlesky, které by skryly nebo výrazně pozměnily charakteristické identifikační znaky“ nebo že „pozadí nesmí být členité, např. tvořené krajinou nebo částmi krajiny, budovami nebo částmi budov a nesmí ukazovat další osoby nebo části dalších osob.“ Doby, kdy fotografie a nanejvýš podpis nositele průkazu byly hlavními identifikačnímu znaky ale rychle míjejí. Digitální stopu po sobě zanecháváme pouhým zapnutím mobilu, výběrem peněz z bankomatu. Vjedeme-li autem jakékoliv evropské metropole, je policie do čtyř minut schopna zjistit, odkud pocházíme a jaká je adresa našeho trvalého pobytu. Ověření totožnosti digitální cestou je spolehlivější, než pouhé porovnání vzhledu člověka s fotografií.
Účelem identifikační karty budoucnosti nebude jen ověřit totožnost, ale především integrovat na jednom místě co nejvíce dat, která majiteli karty usnadní život. Pojďme si takou univerzální identifikační kartu představit.
Biometrický pas
V roce 2008 začnou občané Evropské unie dostávat nový cestovní doklad, jehož součástí budou také biometrické informace, tedy údaje, které matematickým způsobem popisují vzhled nositele dokladu. Pas bude obsahovat mikročip a na něm bude nahrána digitální fotografie nositele a otisk prstu. Další údaje, jako je sken oční duhovky nebo obličejový sken, jsou jen otázkou vstupních a výstupních zařízení. Tyto údaje by však měly sloužit především k ověření totožnosti (verifkaci), nikoliv ke sběru informací o pohybu člověku. Tvorba takových databází je politicky citlivou otázkou.
Osobní data
Oblast osobních dat bude nést základní informace (osobní nacionále, zdravotní pojištění, údaje o řidičském oprávnění a pasové údaje). Nechybí národnost a fotografie. Tato oblast dat bude v ideálním případě čitelná v plném rozsahu jen pro osoby a instituce, které k tomu budou mít oprávnění.
Osobní profil
Karta může obsahovat data, která se týkají osobního životního stylu – tyto informace mohou značně usnadnit běžný život. Patří mezi ně třeba přesné míry oblečení, hudba, kterou máte rádi, jídla, kterým dáváte přednost. Až tedy v budoucnosti usednete do restaurace, rozezní se hudba vašeho žánru a na elektronickém jídelním lístku budou vaše oblíbená jídla na prvních místech. Třeba i s rafinovanou slevou.
Biometrické zabezpečení
Biometrická data obsahují záznamy o osobních fyzických charakteristikách držitele karty, používají se k jednoznačné identifikaci jejího nositele. Za biometrické údaje se považují otisky prstů, sken obličeje a sken duhovky, který je ze jmenovaných nejprůkaznější (stejnou duhovku nemají ani jednovaječná dvojčata). Tento sken je obtížné falzifikovat, nejsnadnější cestou by asi bylo majiteli karty vytrhnout oko, podobně jako to udělal hrdina filmu Minority Report. Citlivá biometrická data jsou zaznamenána na kartě a v případě potřeby, například na letišti, srovnána s fyzickými rysy majitele karty. Pokud by se vám podařilo falzifikovat samotná data na kartě, nepomůžete si. Budou porovnána s daty uloženými v národní databázi.
Biometrické údaje musí být pečlivě ochráněny před zneužitím. Karta, která je obsahuje, je sama o sobě pro majitele velmi užitečná. V rukou zločinců, kterým by se podařilo prolomit ochranu dat, je však nebezpečnou zbraní.
„Super key“
Super klíč povoluje vstup do nejrůznějších objektů – od rodinného domku přes práci po skříňku na šaty. V kombinaci s biometrickými daty se chytrá karta může stát jediným klíčem, který budeme u sebe nosit. Auto, které by kartu v kombinaci s biometrickými daty vyžadovalo, může například odmítnout nastartovat. Řidič je totiž v databázi zadržených řidičských průkazů…
Zdravotní informace
Ve speciální oblasti obsahuje karta celou vaši zdravotní historii. Pokud jste obětí nehody, zjistí posádka záchranného vozu během vteřiny, na jaké léky jste alergický. Karta usnadní ale i běžné kontroly u lékaře. Není třeba zakládat obsáhlé spisy plné anamnéz; podle průběhu několika posledních chřipek lze zvolit nejúčinnější postup léčby. Lze jednoduše sledovat, jaké léky pacient užívá. V případě potřeby je možné platit kartou za předpisy.
Peníze
Chytrá karta může sloužit jako osobní peněženka, na níž máte stranou od bankovního účtu uloženy peníze pro drobné každodenní platby. Systém mikroplateb, které se provádějí pomocí zvláštní karty, do níž jste předem pomocí terminálu načerpali peníze, již existuje (provozuje ho např. Mastercard). Pomocí pružného displeje může být přímo na kartě zobrazen aktuální stav osobního účtu.
Čip
Srdcem karty je čip, který na velmi malé ploše ukrývá paměťový modul, elektroniku pro přístup k datům a v neposlední řadě procesor, který je schopen kódovat a dekódovat (karta nesmí obsahovat žádná nechráněná data). Čip může být napájen z induktivní smyčky ve čtečce karty, náročnější aplikace (například peněženka pro mikroplatby) budou ale vyžadovat nepřetržité napájení z integrovaných ultratenkých baterií. Dotykové čipy, jaké znáte z telefonních karet, by měly vystřídat bezkontaktní rádiové čipy, které budou umět požadované informace na krátkou vzdálenost vysílat.
Vysílání v osobní zóně
Tato funkce chytré karty patří k futurologickým vizím. Dostatečná paměťová kapacita v kombinaci s radiovým vysíláním umožní v případě potřeby šířit kolem sebe jakousi digitální bublinu. Jejím prostřednictví budou uživatelé sdílet vybrané informace – ukázky své práce, osobní informace či jen výčet svých koníčků.
Ukládání dat
V současnosti se například na SD karty (asi 2×1,5 cm) vejdou 4 GB dat. Můžeme očekávat, že na milimetr silné kartě zbude místo pro jeden gigabyte. Na kartě budete nosit svou rozdělanou práci, po zasunutí do čtečky kteréhokoliv počítače budete moci dál pracovat. Taková karta by také měla umět upravit základní prostředí počítače podle vašich zvyklostí.
Elektronický lístek
Magnetický lístek či radiové předplacenky pro městskou hromadnou dopravu jsou v několika evropských metropolích realitou. Proč tyto zkušenosti nevyužít i na univerzální chytré kartě?
Převzato: http://21stoleti.cz/
Zahltí nás identifikační karty?
Milan Koukal (21. 08. 2004)
Magnetické, čipové i jiné karty se stávají fenoménem současnosti. S jejich pomocí se dostáváme přes kontrolní zařízení do zaměstnání. Tam vydělané peníze zase s využitím jiných druhů karet utrácíme.
Malé „velké maličkosti“ nás provázejí při různých příležitostech. Není divu, že se konají i mezinárodní veletrhy, na kterých světová špička předvádí nejnovější novinky.
Právě nyní – od 27. září přivítá americký Dallas účastníky světové výstavy ASIS International 2004. Největší světová akce věnovaná různým formám zabezpečení se koná již po padesáté.
ID karty mají zelenou
Mezi 135 nejvýznamnějšími vystavovateli bude i firma Ultra Electronics Magicard z Velké Británie. Podstatnou část její produkce představují unikátní profesionální barevné tiskárny na výrobu rozmanitých typů identifikačních karet (IDC). Vyrábí je mimo jiné pro zabezpečení strategicky důležitých objektů –například vládních budov, různých laboratoří, vojenských zařízení, letišť, jaderných elektráren. Odborníci vědí, že se najdou šikovní padělatelé. Někdy jim postačí počítač či tiskárna. Možné škody způsobené zneužitím padělaných karet jsou nedozírné.
Manažér Richard Farwell pro časopis 21: STOLETÍ prozradil žhavé novinky: „Nyní jsme patentovali novou technologii zhotovování magnetických karet, která zabezpečuje absolutní bezpečnost proti možnému zneužití. Má pojmenování HoloKote. Tiskárny, které vyrábíme, dokážou podle přesného zadání zájemce zhotovit karty s mnoha skrytými bezpečnostními vodotiskovými znaky, důmyslným šifrováním.“
Padělání je nemožné
Moderní IDC chrání před všemožnými způsoby padělání i jinými manipulacemi také technologie zvaná HoloPatch. Na takto zhotovené kartě dominuje v pravém horním rohu zlatavý štítek se zvoleným logem. Stejné logo v desítkách na první pohled nepostřehnutelných exemplářů pokrývá celou lícní stranu. Samozřejmě nechybí portrét oprávněného majitele a další údaje.
Unikátní je zabezpečení tiskárny speciálním klíčem. Bez něj nemůže nepovolaná osoba přístroj – malý rozměry, ale ohromný kapacitou (různobarevná karta za 6 sekund) – uvést do provozu.
Perspektiva je v biometrii
„Světovým trendem bude identifikační karta, která vedle portrétu nositele má rovněž biometrické údaje – především otisky prstů, výrazné znaky obličeje, charakteristiku očí,“ říká odborník.
V souvislosti s tím výrazně vzroste úloha kontrolních počítačových systémů. Jejich součástí mají být průmyslové kamery a také zařízení na určení přibližné polohy majitele karty. Nejspíše se objeví i ve školách a v dětských zařízeních, kde umožní nejen identifikaci, ale i sledování pohybu dítěte.
Počáteční zkušenosti ukazují určité záporné jevy: Mnohé lidi frustruje nová technologie, která je důkladně prohlíží, obávají se necitelného stroje. Považují tuto technologii za zásah do soukromí a mají obavy ze zneužití nejen policejními orgány, ale v případě, že se technologie dostane do nepovolaných rukou i soukromými subjekty. Jiní vyjadřují obavy z možné infekce, když vstupní snímače prstů budou užívat stovky lidí. Proto se uvažuje o použití turniketů a hygienické „vzduchové kapsy“.
Vývoj však nelze zastavit a dokonalá a přesná identifikace bude stále více vyžadována v celé řadě odvětví. Není tedy daleko doba, kdy i u nás začneme používat tyto dokonalé identifikační karty.
Kde můžete vidět budoucnost?
Pokud se do zářijového texaského Dallasu již nedostanete, vyjeďte si do německého Essenu. Ten se ve dnech 5. – 8. října stane dějištěm veletrhu SECURITY ESSEN. Od 12: do 14. října následuje SECUREX LONDON. Od 2. listopadu se potom pozornost přesune do Paříže na dvoudenní akci CARTES:. Ve stejném termínu New York nabízí ISC EAST.
S ID kartou na internet
S velkým projektem na využití ID karet přichází Francie. V zemi totiž existuje na 7 000 veřejných webů, 1 100 vládních formulářů online, 32 celostátních a 48 místních telekomunikačních služeb a jako houby po dešti narůstají tisíce hotspotů pro veřejné připojení k internetu. Nárůst počtu stránek specializovaných na konkrétní problematiku komplikuje život uživatelům, kteří musejí opakovaně vyplňovat stejné formuláře a odpovídat na stejné otázky. Kvůli zjednodušení postupů pro uživatele internetu a zaměstnance veřejných služeb spouští Francie projekt, využívající elektronické identifikační karty. Každý úřad vybavený vhodnou čtečkou může číst a měnit data, která jsou na kartě obsažena. Identifikační kartu lze použít i pro připojení k internetu, zejména v místech s WiFi signálem, tedy v tak zvaných hotspotech – a to buď stejným způsobem jako bankovní kartu, tedy zadáním čísla karty a případně hesla, nebo pomocí čtečky karet připojené k počítači. Plné spuštění projektu je ve Francii plánováno na rok 2006. Podobný projekt probíhá i v Belgii a Itálii.