Tropické Stonehange

Tropické Stonehange

Tropické Stonehange

Ze Sao Paula v Brazilii přišla zajímavá zpráva. Dne 10. května 2006 byla v travnaté oblasti Amazonky v oblasti zvané Amapá nalezena zřejmě stovky let stará astronomická observatoř. Tento nález mění ustálený pohled na obyvatele v této lokalitě, kteří, jak se zdá, již v minulosti byli velmi důmyslní jedinci. Celá soustava se skládá celkem ze 127 žulových bloků a podle nekonvenčních archeologů jde zřejmě o nejstarší astronomickou observatoř v Jižní Americe. Jednotlivé žulové bloky dosahují výšky až 3 metry a v pravidelném rozestupu tvoří prstenec kolem kopce s průměrem asi 30 metrů. Celý komplex se nachází nedaleko vesnice Calcoene severně od rovníku. Další informace v následující reportáži.

Souvisejícím výzkumem se zjistilo velmi mnoho velmi zajímavých indicií. Tak například během nejkratšího dne v roce přesně 21. prosince stín z jednoho kamenného bloku, který je umístěn šikmo k celé sestavě, náhle zmizí. „Pochopili jsme, že souvisí s tzv. zimním slunovratem a to nás přivedlo na myšlenku, že celý komplex může být vlastně jakousi prehistorickou astronomickou observatoří,“ říká Mariana Petryová z vědeckého a technického ústavu v Amapá.

Antropologové již velmi dlouhou dobu ví, že místní domorodé obyvatelstvo je velmi dobrým pozorovatelem hvězd a Slunce. Nedokázali však oficiálně tuto myšlenku vyslovit. Jenomže nález fyzického artefaktu s evidentním astronomickým použitím předkolumbovské kultury indiánů amazonského pralesa všem vyrazil dech.

„Transformovat tento druh znalostí do struktury fyzikálního památníků tohoto druhu naznačuje, že zdejší populace obyvatelstva je součásti podstatně komplikovanější sociální organizace, než se vůbec čekalo“, říká antropolog Cabral.

Cabral studoval toto místo ležící nedaleko vesnice Calcoene již od minulého roku. I když kamenné bloky zatím neprošly oficiální analýzou izotopu uhlíku C12, aby se určilo jejich přesné staří, první odhady se shoduji v tom, že tento kamenný památník bude starý přinejmenším 2000 let.

V posledních měsících se s překvapením zřejmě roztrhl pytel. Zhruba před měsícem na začátku července 2006 oznámila mezinárodní archeologická expedice objev nejstarší astronomické observatoře na západní polokouli. Nachází se v Peru severně od Limy. Jde o unikátní doslova kamennou řezbářskou práci starou 4200 let, která je nastavena na proces svítání a západu Slunce v den zimního slunovratu, tedy 21. prosince.

Kamenná stavba při pobřeží rovníkové Amazonky je ohromným překvapením. Zatímco Inkové, Mayové a nebo Aztékové stavěli rozsáhlá města a obrovské kamenné struktury, indiánské civilizace předkolumbovské Amazonie stavěly menší artefakty ze dřeva a jílu, které ovšem ve vlhkém klimatu této oblasti podléhaly rychle zkáze. I z tohoto pohledu jde o unikátní nález.

Bezprostředně po nálezu se rozběhlo šetření v okolí. Tak se zjistilo, že oslovení domorodci, ale i někteří indiánští rybáři, tento kamenný útvar velmi dobře znají. Archeologové ho pojmenovali „Tropický Stonehenge“.

Vědci, kteří nejsou zapojení do tohoto objevu, se shodují v tom, že jde veskrze o unikátní nález něčeho zcela nového a pro tuto oblast absolutně netypického. V tomto duchu hovoří i Michael Heckenberger z Univerzity státu Florida, oddělení antropologie. Upozornil na nutnost datace pomoci uhlíkové analýzy s tím, že by měly být učiněny další vykopávky v této lokalitě.

„Za předpokladu, že astronomické objekty, hvězdy a souhvězdí mají hluboký a zásadní význam pro bájesloví a kosmologii amazonských národů, pak není pro mne vůbec překvapující existence takové kamenné observatoře“, říká Richard Callaghan, profesor geografie, antropologie a archeologie Univerzity v Calgary.

Převzato z: Matrix-2001.cz (10.08.2006, Tropické Stonehenge)

/ Historie / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz