Yellowstonský park zasáhla největší série otřesů…

Yellowstonský park zasáhla největší série otřesů…

Yellowstonský park zasáhla největší série otřesů od roku 1985

Na přelomu roku zasáhly Yellowstonský národní park stovky otřesů. Od 26. prosince do 1. ledna seizmologové zaznamenali přibližně 500 záchvěvů půdy. Z toho 86 zemětřesení přesáhlo druhý stupeň Richterovy škály a 16 bylo větších než tři stupně. Hypocentra se nacházela v blízkosti Yellowstonského jezera. Seizmická aktivita, i když znatelně slabší, stále trvá. Přestože oblast Yellowstonského parku rozhodně nepatří mezi seizmicky klidná místa, poslední zemětřesný roj je jedním z největších od počátku monitorování. Nejsilnější otřes z 27. prosince měl sílu 3,9 stupňů Richtera.

„Tohle určitě není normální. Tak silné a velké otřesy jsme tu neměli už mnoho let,“ komentoval události ředitel Yellowstonské seizmické sítě a profesor geofyziky na univerzitě v Utahu Robert Smith. Nevyloučil, že se dočkáme dalších překvapení.“

Je to aktivní vulkanická a tektonická oblast a tohle jsou věci, kterým musíme věnovat pozornost. Mohli bychom se stát svědky něčeho předzvěstného. Mohlo by to přerůst do něčeho vážnějšího nebo souvisejícího s hydrotermální aktivitou? Nevíme. Od toho tady jsme, abychom prováděli monitorování v zájmu veřejné bezpečnosti.“

V roce 1985 trvala série tří tisíc otřesů od října do prosince (s maximálním magnitudem 4,9 při záchvěvu 9. listopadu). Statistikám vévodí datum 17. srpna 1959, kdy v Yellowstonu zabíjelo zemětřesení o intenzitě 7,1 až 7,5 stupně Richtera. Kvůli následným sesuvům půdy zemřelo 28 lidí. Také 30. června 1975 se země třásla velmi silně, seizmografy naměřily 6,4 stupně.

V roce 2004 vědci oznámili, že se úroveň terénu v Yellowstonu na některých místech zvedá o 7 centimetrů za rok. Bylo to pozoruhodné zjištění, protože ve 20. století nebyl tento pohyb zdaleka tak rychlý, v průměru jen o 2 centimetry ročně. To podnítilo spekulace o tom, že se blíží obrovská erupce srovnatelná s tou, která před 630 tisíci lety zasypala velkou část Severní Ameriky popelem. Nicméně v současnosti se terén nezvedá tak rychle – „jen“ o 4 centimetry za rok. Deformace je podle počítačových modelů způsobena zvětšováním mohutné magmatické komory situované asi deset kilometrů pod kalderou. Právě fakt, že rychlejší zdvih nedoprovázely v minulých letech žádné otřesy, přesvědčil odborníky o tom, že katastrofální erupce v nejbližší době nehrozí. Navíc dosud nic nenasvědčovalo tomu, že by magma pronikalo blíže k povrchu.

Zdroj: www.gnosis9.net

/ Katastrofy / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz