Dlhý prítomný okamih

Dlhý prítomný okamih

Dlhý prítomný okamih

 Nejodvážnější přístroj, jaký kdy člověk vyrobil, se rodí v jedné dílně kalifornského města San Rafael. Dokáže měřit sekundy, hodiny, dny, roky i pohyby planet. Na rozdíl od jiných přístrojů by měl fungovat celých deset tisíc let. Všechno začalo v osmdesátých letech minulého století. Vynálezce W. Daniel Hillis si uvědomil, že by bylo zajímavé dosáhnout deset tisíc let do budoucna. Právě taková doba nás totiž dělí od vzniku lidské techniky. Co postavit přístroj, kterým bychom po sobě zanechali trvalou stopu? Takovým přístrojem by mohly být hodiny, které se následujících deset tisíciletí nezastaví. Hodiny, které by mohly tikat jednou ročně, bít jednou za sto let a zakukat s každým tisíciletím. Hillisův přítel hudebník Brian Eno pro takový stroj času vymyslel název The Long Now – Dlouhý dnešek.

Dnešní elektronické hodiny jsou přesné, ale mají jen malou životnost a staletí rozhodně nevydrží. Hodiny pro dalších deset tisíc let budou muset být postaveny z trvanlivého materiálu. Nesmí to být cenné kovy ani drahokamy, které by lákaly zloděje. Větší životnosti napomohou i velké rozměry dílů, protože lépe odolávají opotřebení. Konečná verze hodin proto bude měřit více než osmnáct metrů.

Během deseti tisíciletí mohou naše současné technické dovednosti zmizet. Hodiny proto budou muset být mechanické, aby jejich provoz byl co nejjednodušší. Pozemský čas budou hodiny zaznamenávat pomocí pohybu modelu Země a nejbližších pěti planet sluneční soustavy. Právě z nich se dá odvodit, jaký den, měsíc a rok právě vládne. Pouze ciferník s číslicemi by lidem v budoucnu o přesném čase mnoho neprozradil. Délka týdne nebo počet měsíců v roce se mohou v různých civilizacích lišit, avšak pohyby planet jsou a budou srozumitelné pro všechny.

originálna stránka projektu: http://www.longnow.org/projects/clock/prototype1/

 

 

 

Prototyp 1

 

 

Převzato: http://stoplusjedna.newtonit.cz/

/ Různé / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz