Znáte Rollrightské megality?
Když se řekne kamenný kruh, většině čtenářům se nejspíš vybaví Stonehenge. Některým možná i Avebury. Ale na britských ostrovech to nejsou kamenné kruhy ani zdaleka jediné. Na třetím místě bych určitě jmenoval megalitický komplex Rollright.
Nalézáme se asi třicet kilometrů severozápadně od Oxfordu, na hranici dvou hrabství (tedy obdoby našich krajů), a to Oxfordshire a Warwickshire. Zde mezi obcemi Great Rollright a Little Rollright nalézá zajímavý komplex megalitických památek. A není to komplex ledajaký. Skládá se ze tří částí a tvoří ho značné množství zvětralých kamenů, jenž jsou navíc zvláštně pokroucené, jako kdyby spíše patřily do nějakého tolkienovského fantasy románu.
1. Kamenný kruh
Je největší rollrightskou megalitickou památkou. Skládá se ze sedmdesáti sedmi různě velkých kamenů a jeho průměr je cca 32 – 33 metrů. Původně jich tu však bylo údajně více než sto a jejich stáří se předpokládá na 4000 – 4500 let. Byla to vlastně jakási souvislá stěna, která byla přerušena vchodem na jihovýchodě stavby, jenž byl lemován dvěma velkými kameny.
2. Králův kámen
Nyní se přesuňme přes silnici, kde se nedaleko odtud nalézá další součást rollrightské megalitické památky. Je zajímavé, že ačkoliv jsme se přemístili asi jen o sedmdesát metrů na severovýchod, tak jsme mezitím přešli hranice hrabství a nyní se nalézáme ve Warwickshire. Tady se totiž za železnou ohrádkou nalézá osamělý menhir s názvem King Stone, tedy Králův kámen. Je vysoký 2,60 metrů a široký 1,44 metrů. Jeho účel není úplně známý, a tak se předpokládá, že buď nějak souvisel s nedalekým kamenným kruhem a nebo, že označoval pohřebiště z doby bronzové, které se používalo v letech 1800-1500 let před naším letopočtem a ze kterého se zde zachovalo několik zbytků pohřebních komor. Nicméně byla objevená i archeoastronomická souvislost s kamenným kruhem a hvězdou Capellou ze souhvězdí Vozka.
3. Šeptající rytíři
Nyní se vraťme o asi 400 metrů zpět do hrabství Oxfordshire. Na východ od kamenného kruhu se nalézá další kamenná sestava, zřejmě zbytky dolomenu nebo dlouhé hrobky, kterým se říká „Šeptající rytíři“. Dle datování se jedná o nejstarší součást rollrightské megalitické památky. Vznikla někdy kolem 3800 – 3000 let před naším letopočtem a je tedy starší než zdejší kamenný kruh i menhir. Dle některých názorů se jedná čtyři kamenné pilíře, které kdysi podpíraly pátý kámen, dnes zde ležící na zemi. Dnes je památka, stejně jako Králův kámen chráněná železnou ohrádkou.
Pověsti
Rollrightské megality jsou známé i tím, že se k nim váže řada pověstí. Ta nejznámější vypráví o králi, který tudy táhl se svojí družinou. Najednou se před nimi objevila čarodějnice, která mu řekla: Sedm dlouhých kroků učiň, a pokud Long Compton uzříš, staniž se králem Anglie.“ A tak král vykročil a když dělal sedmý krok zvedl se před ním ze země pahorek a zakryl mu výhled na vesnici Long Compton. V tom je čarodějnice všechny proměnila v kámen. Král tak jako menhir „Králův kámen“ vyhlíží směr Long Compton, jeho vojsko stojí nedaleko nich v kruhu a pět zbylých rytířů si opodál šeptají, jaké pikle připraví. Z této legendy pochází i názvy všech tří staveb. Další legenda vypráví, že Šeptající rytíři vždy o noci na Nový rok pochodují k blízkému potůčku, aby se napili. A ještě další pověst, která vypráví, že kdysi se kdosi pokusil během noci jeden z kamenů přesunout na stavbu mostu, aby ho zasadil do pilíře. Jenže ráno ležel kámen pokaždé na původním místě. Toto však jsou jen některé ze zdejších legend a pověstí.
Skutečně kameny šeptají?
Zajímavý pokus uskutečnil v letech 1978 a 1979 dr. G. V. Robins. Nechal zde udělat měření ultrazvukovým detektorem, které prováděl v různou denní dobu.
Samozřejmě, že nejprve zjistil základní úroveň ultrazvukové frekvence v oblasti Rollrightu. Ta se na deseti bodové stupnici pohybovala mezi stupněm 0 a 1. I přesto, že jako chemik věděl, že kameny při východu slunce vyzařují silněji než během dne, dočkal se překvapení. Místo toho, aby kameny začaly vyzařovat pozvolna a plynule při východu slunce, tak už půl hodiny předem začal nečekaně pulsovat menhir „Královský kámen“ a dolmen „Šeptající rytíři“. Hodnota ultrazvukového pulsování zde dosáhla bodu 7. Jenomže v té samé denní době se naopak vůbec nic nedělo v kamenném kruhu. Hodnota zde ukazovala dokonce pod normálem. Zhruba dvě až tři hodiny po východu slunce však došlo k nečekanému obratu. Zatímco hodnota v menhiru poklesla, namísto toho stoupla hodnota ultrazvukového pulsování v kamenném kruhu. Jsou tyto měření skutečným vědeckým důkazem toho, že tyto megalitické stavby v přeneseném slova smyslu skutečně podivně „šeptají“, jak tvrdí některé z místních legend?
Záhadné agrosymboly
Tak jako i obdobné prastaré lokality, tak i Rollright několikrát navštívil i záhadný jev kruhů v obilí. Tak se například stalo 2. července 2006 (viz Rollright Stones) nebo 2. srpna o dva roky dříve ( viz Rollright Stones). A tedy jak je vidět, tato lokalita nepřitahuje jen turisty, archeology nebo chemiky, ale i tvůrce záhadných kruhů v obilí. A kdo ví, co vše se v této lokalitě podaří vypátrat v budoucnu.
Zdroje:
Wikipedie
http://www.eldar.cz/megality/rollright.html
http://www.rollrightstones.co.uk/
Daniken E v: Cesta na Kiribati, Naše vojsko, Praha, 1995
Fotografie:
Převzato. http://liborcermak.blog.idnes.cz/