Čas Hlupáků

Čas Hlupáků

Čas Hlupáků

31.03.2009

 

Různí lidé mají různé priority a zájmy. Většina lidí se zajímá o přítomnost a blízkou budoucnost. Nad vzdálenější budoucností většinou nepřemýšlejí. Je to příliš namáhavé. Zde se hodí připomenout motto: „Those who do not think about the future, do not deserve to have one.“ (Ti, kteří nad budoucností nepřemýšlejí, si žádnou budoucnost nezaslouží.) Vítejte v „The Age of Stupid“ (Čase hlupáků).

Ve dnech 10-12. března 2009 proběhl Klimatický kongres v Kodani. Zúčastnili sa ho nejlepší odborníci z celého světa
(více než 2000 specialistů z 80 zemí), aby prezentovali a diskutovali o nových poznatcích současných a budoucích dopadů a řešení klimatické změny. Klimatická věda nespí a od poslední zprávy panelu IPCC v roce 2007 se toho mnoho událo. Takže, co nás čeká?

 

 

Nárůst hladiny oceánů

 

Hlavní řečník byl prof. Stefan Ramstorf, specialista na nárůst hladin oceánů. Ve své prezentaci uvedl i následující graf:

V závěru prezentace konstatuje:

„Nárůst hladiny oceánů může překročit jeden metr do roku 2100, pokud nebudou omezeny emise (skleníkových plynů).“

„Nárůst oceánů v průběhu století bude pravděpodobně několik metrů, což je v souladu s paleoklimatickými údaji.“ (viz i Reuters, Ramstorf pre Guardian – Kritika Lomborga).

 

Amazonský prales

 

Podle posledních výsledků simulace klimatických modelů, pokud by vzrostla průměrná teplota o 2°C do roku 2050 (jde o střední odhad), 20-40 % amazonského lesa zahyne. Při nárůstu o 3°C zahyne asi 75 % lesa a promění se na savanu. Při nárůstu o 4°C zahyne 85 % amazonského lesa. Studie bude publikovaná v časopise Nature Geoscience.

„Myslím si, že z pohledu jakýchkoliv praktických časových stupnic bychom měli považovat ztrátu Amazonského pralesa za nezvratnou,“ řekl Dr. Chris Jones z Hadleyho centra.

Přitom dnes tropické lesy spolu s Amazonkou zabezpečují až 20 % uhlíkového celkového pozemského sinku (tedy každá pátá námi vypuštěná molekula CO2, kterou pohltí všechny pozemské ekosystémy, skončí v tropických lesích) (Lewis et al., 2009, Nature).

Jiná studie se zaměřila na kvantifikaci vlivu sucha v roce 2005 v Amazonii. Podle jejích výsledků se v roce 2005 z Amazonského lesa uvolnilo 1,2 až 1,6 petagramů uhlíku (tedy 1,2-1,6 krát 1015 gramů, tj. 1,2-1,6 miliard tun uhlíku) (Phillips et al., 2009, Science). To je tolik uhlíku, kolik uvolní lidé asi za 50-60 dní (globálně). (Viz. i ScienceDaily, Guardian).

 

Permafrost

Nárůst globálních teplot o 2°C by znamenal nejen odumírání lesů Amazonie a uvolňování uhlíku z nich, ale pravdepodobně by stačil i na uvolnění obrovských zásob metanu a oxidu uhličitého z permaforstu (trvale zmrzlé půdy).

Dr. Philippe Ciais z Francie na konferenci uvedl, že do roku 2200 sa z tajícího permafrostu může uvolnit až 1/5 uhlíku v něm uloženého. Permafrost obsahuje podla odhadů okolo 500 miliard tun uhlíku (ekvivalent 125 let antropogenních emisí uhlíku z roku 2007).

Philippe Ciais dále uvedl, že změny v permafrostu na celém světě monitoruje jen 20 lidí, což je (nejen) podle něj „skandál“. (Guardian)

„Nezáleží príliš na tom, co slibují politici. I kdybychom zastavili růst emisí dnes, svět se přesto (v průměru oteplí) o 2°C, a ještě mnohem více na jiných místech. Je pozdě, abychom tomu zabránili,“ řekl Ciais pro New Scientist.

Na konferenci kromě jiného zaznělo:

Oteplení o 4°C promění rozsáhlé oblasti jižní Evropy na poušť.

Nepodaří-li se snížit emise skleníkových plynů, polovina obývaných měst se stane neobyvatelných.

Dr. Schellnhuber, poradce Angely Merkelové a hostující profesor na Oxfordu, na konferencii řekl: „V cynickém smyslu jde o triumf vědy, protože nakonec se nám podařilo něco definovat – konkrétně odhad nosné kapacity planety, konkrétně je to 1 miliarda lidí (pokud nesnížíme emisie skleníkových plynů).“ (více Andy Revkin, NYT).

Kevin Anderson z Tyndallova centra v Británii prohlásil: „Vědci ztratili trpělivost s opatrně formulovanými prohlášeními, které se ztratily v politickém šumu. Nyní jsme připraveni postavit se a říct dost znamená dost.“

Prof. Peter Cox z univerzity v Exeteru řekl: „Jednotlivě hovořili vědci o tomhle už dlouho. Teď jde o hlasitější a organizovanejší varování z naší komunity (vědců).“

Zaznívala i optimistická vyjádření, podle kterých už potřebné technologie máme, případně velmi brzy mít budeme. Současnou „krizi“ je potřeba ve zvýšené míře využít pro investování do trvale-udržitelných-nízko-emisních technologií.

Doporučuji shlédnout vynikající dokument „The Age of Stupid“. Bude vysílaný i v rámci filmového festivalu „Jeden svět“ (v ČR).

 

Alexander Ač

 

 

zdroj: www.gnosis9.net

/ Katastrofy / Štítky:

O autorovi

Gaspar

Šéfredaktor matrix-2012.cz