Wilkinsův šelfový ledovec se rozpadá, Wordieho šelfový ledovec zanikl
Wilkinsovu šelfovému ledovci hrozí, že se odtrhne od Antarktického poloostrova. Čtyřicet kilometrů dlouhý ledový most, který dosud zajišťoval spojení ledovce s Charcotovým ostrovem, se rozpadá. Na fotografiích pořízených družicí Envisat je vidět, že se v pásu ledu objevily nové trhliny. Ty se rychle rozšiříly a zánik ledového mostu se tak zdá nevyhnutelný. Wilkinsův ledovec taje od počátku 90. let, v minulém roce ztatil asi 1800 km² (14%) rozlohy.
„Je udivující, jak ten led popraskal,“ komentoval situaci glaciolog David Vaughan z Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS). „Ještě před dvěma dny byl nedotčený. Charcotův ostrov bude poprvé v historii skutečným ostrovem.“
Podle profesora Vaughana se dá očekávat, že po zániku mostu začnou oceánské proudy šelfový ledovec narušovat a odplavovat po částech pryč. Je jen otázkou času, kdy přestane existovat.
„Mám dojem, že ztratíme více ledu, ale v jižním směru nějaký zbytek zůstane,“ předpověděl vědec.
Wilkinsův šelfový ledovec pravděpodobně potká stejný osud jako další podobné útvary v oblasti. Po roce 1990 se u Antarktického poloostrova rozpadlo šest šelfových ledovců – v Larsenově zátoce (1992), v Průlivu prince Gustava (1995), Larsen A (1995), Larsen B (2002), Jonesův šelfový ledovec (2003) a Müllerův šelfový ledovec. Některé z nich přitom existovaly přes 10 tisíc let.
Vědci také oznámili, že zmizely poslední zbytky Wordieho šelfového ledovce. Jeho rozpad začal v 60. letech minulého století.
Nejnovější vědecké studie naznačují, že teploty v Jižním oceánu stoupají rychleji než v ostatních oceánech. Proto bude zřejmě led v prostoru Antarktického poloostrova a Západoantarktického ledového štítu ubývat rychleji, než se předpokládalo.
„Myslíme si, že oteplování na Antarktickém poloostrově souvisí s globální změnou klimatu, i když spojitosti nejsou úplně jasné,“ připustil Vaughan.
„Antarktidě věnujeme zvláštní zájem, protože zadržuje odhadem 91 procent z objemu pozemských ledovců a změny kdekoliv v pevninských ledových příkrovech představují významná rizika pro společnost,“ uvedla Jane Ferrignová, glacioložka z U.S. Geological Survey.
„Šelfové ledovce o velikosti malých států se rozpadají a nedávné důkazy z Antarktidy svědčí o tom, že důsledky globálního oteplování tam nabírají na intenzitě,“ prohlásil Rob Nicoll ze Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF).
K událostem v Antarktidě se stále častěji vyjadřují také někteří politici: „Rychlý ústup ledovců opět manifestuje vážné dopady, jaké už na naší planetě probíhají – jsou rychlejší, než jsme si dříve mysleli – v důsledku změny podnebí,“ nechal se například slyšet Ken Salazar, nedávno jmenovaný ministr vnitra USA.
Zdroje:
– ESA (03.04.2009, Collapse of the ice bridge supporting Wilkins Ice Shelf appears imminent)
– ESA (Keeping an eye on Wilkins Ice Shelf)
– Reuters (04.04.2009, Ice bridge holding Antarctic ice shelf cracks up)
– Reuters (04.04.2009, An Antarctic ice shelf has disappeared: scientists)
– The Age (06.04.2009, Antarctic ice melting faster than expected)
– České noviny (05.04.2009, Ledový most držící Wilkinsův ledový šelf praská)
Převzato: http://www.mnohovesmir.estranky.cz/