Kdo je Online

Právě přítomno: 446 hostů a žádný člen

4239403
Dnes
Včera
Týden
Minulý týden
Měsíc
Minulý měsíc
Celkem
173
3277
9757
2986504
12624
125451
4239403

Your IP: 54.236.59.154
2020-08-05 01:24

 

 

14.04.2008

 

Tající ledovce mohou probudit k životu

další sopky

 

 

Leeds/Rejkjavík - Svět, který se otepluje, může být také světem, kde vybuchuje více sopek. Globální oteplování má mnohem vážnější dopad než pouze tání ledovců - taví se také magma.
O výzkumu ledovce na Islandu píše server NewScientist.com.

 

Carolina Pagliová z britské univerzity v Leedsu a Freysteinn Sigmundsson z islandské univerzity zkoumali dopad tání ledového krunýře na magma pod ním.

 

Vatnajökull je největší ledovec na Islandu a mizí rychlostí 5 kilometrů čtverečních za rok.
Vědci Pagliová a Sigmundsson tvrdí, že pokud ledovec zmizí, zmenší se tlak, který působí na skály hluboko pod ledovou vrstvou a skála se začne měnit ve žhavé magma.

 

 

Častější erupce

 

Na Islandu je pod ledem několik aktivních sopek. Poslední velká erupce byla v roce 1996 sopka Gjálp a předchozí v roce 1938, což je v rozmezí 58 let.


Výzkum ale ukazuje, že magmatu, které se vytvořilo během tání ledovců nad stoletý průměr, by se mohlo nashromáždit dostatečné množství pro takové erupce již za třicet let od posledního výbuchu.

 

Přesné předvídání výbuchů by bylo ošidné, protože množství magmatu, které se pohybuje na směrem k zemskému povrchu, není známo.


Situace na Islandu nutně neznamená, že magma se bude tavit rychleji po celém na světě. Vatnajökull se nachází na zlomu dvou desek zemské kůry, což umožňuje uvolnění tlaku, který působí hluboko pod zemí.


Ale zmenšující se ledová vrstva má na sopky po celém světě jiný dopad.

 

 


Jak se kvůli odtávání ledovců mění hmotnost zemské kůry, mění se i geologické tlaky uvnitř ní, čímž se zvyšuje pravděpodobnost sopečných výbuchů.


"Pod váhou ledu se zemská kůra ohýbá a pokud roztavíte led, kůra se zase vymrští," vysvětluje Bill McGiure z britské univerzity v Londýně, který nebyl zapojen do studie o  islandském ledovci.

 

 

Sopky na nečekaných místech

 

Podle Caroliny Pagliové jsou sopka Mount Erebus na Antarktidě, sopky na Aleutských ostrovech a na Aljašce těmi nejvíce ohroženými zvýšením četnosti sopečných výbuchů.
Přesouvající se tlak by dokonce mohl způsobit erupce na místech, kde je vědci neočekávali.
"Myslíme si, že během výbuchu sopky Gjalp se magma objevilo na povrchu na neobvyklém místě, v polovině vzdálenosti mezi dvěma sopkami, protože se tlak mění," řekla Pagliová.
McGuire si myslí, že změna klimatu představuje mnohem výbušnější hrozbu.
"Uvidíme masivní nárůst sopečné aktivity všude na světě," řekl McGuire. "Pokud se podíváme na minulá teplejší období, je to přesně to, co nás čeká."

 

 

Zdroj: aktuálně.cz

Copyright © 2020 Matrix-2012.cz. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.